Корисна інформація
Інвестиції в антикварні книги
Фінансова криза, що вибухнула у світі, породила чимало питань і побоювань у всіх сферах економічних відносин. Не залишився осторонь і антикварний ринок. Чи виживе він у нових умовах? І як саме розвиватимуться події далі? Чи варто інвестувати гроші в антикваріат чи настав час переказувати кошти в інші активи? Ці та багато інших питань не сходять з порядку денного вже кілька місяців. І якщо перший із них, здавалося б, втратив актуальність, інші досі не мають певних відповідей.
Антикварний (та й арт-) ринок відноситься до інших «ринків» лише за первинною ознакою товарно-грошових відносин. Складний і нерідко суперечливий феномен, він живе за власними законами, які далеко не завжди піддаються прогнозам. Насамперед антикварний ринок сильно диференційований. Те, що справедливо щодо старих майстрів, не має жодного відношення до марок, зброї і особливо до сучасного мистецтва. Інший нюанс – волатильність кінцевої ціни. На відміну від нафти, акцій та житла, антикваріат не є біржовим товаром. Фактична вартість твору визначається за сукупністю безлічі суб'єктивних факторів, і найчастіше інтуїтивно. Переконливий провенанс та красномовство аукціоніста можуть суттєво підняти ціну, створивши прецедент, здатний «підтягнути» статистику та вплинути на підсумки подальших угод.
Таким чином, прогнози інвестиційних ризиків є актуальними виключно щодо конкретних напрямів. Звичайно, криза справила і певний загальний вплив, як то: зниження купівельної спроможності та впевненості середньостатистичного «клієнта». Але, незважаючи на це, кожна грань антикварного ринку має бути розглянута окремо, з урахуванням своїх, специфічних факторів. Сьогодні, напередодні IV Антикварного книжкового салону, буде доцільно звернутися до напряму букіністики. На відміну від «блакитних фішок» — живопису імпресіоністів, модерністів і ключових старих майстрів, антикварна книга відноситься до тих категорій, які мають високу стабільність за досить низької ліквідності. Іншими словами, букіністика не є тим «активом», який дозволяє швидко вкладати та виводити кошти. Продаж об'єктивно цінного старовинного фоліанту може зажадати певного часу. При цьому продавець повинен мати якийсь бекграунд — знання питань ціноутворення, кола потенційних покупців та деяких інших аспектів. Послуги професійного дилера незмінно спричинять додаткові витрати, пов'язані з оцінкою, премією та, можливо, реставраційними роботами. В умовах кризи це може звести нанівець переваги найперспективнішої інвестиції.
Проте старовинна книга була і залишається об'єктивно надійним вкладенням коштів. Незважаючи на те, що букіністика (на відміну від сучасного мистецтва) має на увазі «довгі» гроші, ціни на антикварні видання продовжують повільно, але неухильно зростати. Доказом цього можуть стати приклади з архівів провідних аукціонних будинків. Восени 2005 року Sotheby's продав збори праць голландського вченого та картографа Віллема Янсзона Блау. Підсумкова вартість шеститомного видання середини XVII століття склала £153 600. Півстоліття тому, навесні 1957 року, цей же комплект пішов з молотка Christie's всього за £500. Ця інформація наведена як приклад, не слід вважати її загальною тенденцією. Але, згідно зі статистикою російських експертів, вартість окремих видань може збільшитись до 7-10 разів протягом одного десятиліття.
Інвестиції в букіністики мають довгостроковий характер. Як правило, більшість книг залишає ринок на кілька десятиліть. Середньостатистичний колекціонер складає бібліотеку в середньому віці та розлучається з нею на схилі років, залишаючи своїм спадкоємцям. Таким чином, книги, куплені зараз, повернуться на ринок не раніше 2030-2060-х років. Ринок букіністики консервативний і не схильний до будь-якого серйозного впливу моди або pr-технологій, він передбачає терпіння і особисту зацікавленість. Тому криза, яка, за найпесимістичнішими прогнозами, триватиме не більше 2-3 років, навряд чи порушить усталену систему ціноутворення.
Можливо, деякі колекціонери виставлять свої збори на торги з метою вивести гроші і вкласти їх, наприклад, у бізнес. У реаліях кризи це рішення спричинить швидше збиткову (для продавця) угоду. Покупець, своєю чергою, отримує можливість купувати книжки за нижчими цінами, роблячи цікаву інвестицію у довгостроковій перспективі. Однак спроба перепродати колекцію, скажімо, за кілька місяців, швидше за все, не принесе жодних дивідендів.
Отже, вкладення в букіністики виправдані за умови ретельного розрахунку та готовності почекати певний період часу. При цьому експерти не рекомендують купувати з інвестиційною метою мовні словники, підручники, медицину та іншу вузькоспеціалізовану літературу. Набагато легше буде продати книги про полювання, промисловість, історію, визначних персонажів минулого. Розглядаючи російську літературу, варто відзначити прижиттєві видання класиків. Потрібно мати на увазі і те, що дорога книга зростає в ціні швидше за дешеву і, отже, найбільш приваблива з погляду інвестицій.
Видання, в якому бракує ілюстрацій або відновлені сторінки, також втрачає в ціні. Винятком є лише дуже рідкісні, дорогі екземпляри. Пошкоджена та «запущена» книга може обернутися додатковими витратами на відновлення. Ще більше проблем принесе неякісна чи непрофесійна реставрація.
Важливо враховувати, що книги мають синергетичний ефект. Добірка на одну загальну тему матиме більший попит, ніж окремі видання. Найкращим варіантом є ретельно складена та каталогізована бібліотека. Такий лот незмінно знайде свого покупця і піде набагато вищою ціною.
Купуючи книгу, слід звертати увагу на печатки та сліди від них. Не виключено, що цінний фоліант є власністю державної бібліотеки, і це може спричинити вкрай неприємні наслідки. Друк може бути приватним, дореволюційним, але в жодному разі не радянським. Слід враховувати і те, що багато неіснуючих сьогодні фондів було реорганізовано або перейшло під початок інших інстанцій. Так, знак Румянцевського музею, швидше за все, вказує на те, що видання значиться у картотеці Російської державної бібліотеки. Водночас, приватні печатки та, тим більше, екслібриси є атрибутом «історії речі», що може зіграти продавцеві на руку.
На завершення варто сказати кілька слів про те, де і як найкраще купувати антикварні книги. Найбільш привабливою з фінансової точки зору виглядає приватна угода. У цьому випадку покупцю не доведеться переплачувати комісійну винагороду та ПДВ. З іншого боку, це передбачає хороше знання предмета та певний ступінь довіри між заінтересованими сторонами.
Західні аукціони набагато кращі за вітчизняні з точки зору організації та ціноутворення. Однак, купуючи антикваріат за кордоном, можна зіткнутися із труднощами його ввезення до країни. Найбільш доступним «каналом» залишаються букіністичні лавки та антикварні магазини, готові взяти на себе відповідальність та надати грамотну консультацію. Аналітики ринку радять звертатися до послуг столичних дилерів, які мають високий професіоналізм і більш адекватну систему ціноутворення.
Дата публікації: 03.12.2008
Джерело: ІА "Російський антикваріат"