Корисна інформація
Структурні елементи книги
Чи вигідні вкладення антикварні книги?
Вартість антикварних книг з кожним роком неухильно зростає не менше ніж на 20-30%, у деяких випадках ціна може зрости протягом року вдвічі і більше.
Щоб зібрати сьогодні гідну колекцію, необхідно вкласти у цю справу не лише значні кошти, а й витратити на пошуки потрібного екземпляра чимало часу. Адже попит мають далеко не всі, навіть старовинні книги. Один із найчастіше пропонованих типів російських видань - це релігійні книги, надруковані (або написані) кириличним шрифтом. Важливо знати, що переважна більшість їхнього інтересу не становить. Винятком можуть бути книги, рясно ілюстровані або видані до 1700 р. Таким чином, при колекціонуванні основну увагу варто приділити книгам, надрукованим цивільним шрифтом, які мають нерелігійний зміст. Необхідно знати, що букіністичним вважається будь-яке видання, яке вживалося у читачів. Залежно від року випуску букіністичні книги поділяються на власне букіністичні та антикварні (старовинні) книги. Хронологічні рамки поняття «антикварна книга» досить широкі: у XVIII ст. ними вважали рукописні та першодруки, а на початку XX ст. антикварними визнавалися книги, створені до 1830 р. Нині під предметами антикваріату розуміються культурні цінності, створені понад 50 років тому.
Як і у випадку з живописом та іншими антикварними предметами, колекціонерів в Україні та Росії найбільше приваблюють російські та українські букіністичні раритети.
Стійким попитом користуються перші видання творів, особливо випущені до 1917 р. Так, у Лондоні на Міжнародному книжковому ярмарку в центрі Olympia роман Федора Достоєвського «Брати Карамазови», виданий 1881 р. друкарнею братів Пантелєєвих, оцінили в $40 тис. А два томи зі старовинного унікального видання 1776 р. «Опис всіх народів, що живуть у Російській державі» Івана Георгі, з 55 гравюрами, зробленими вручну,— в $6500. Цінність книги значно зростає, коли історія додає до неї свої штрихи. Залишені на полях нотатки або автографи відомих людей можуть збільшити її вартість у кілька разів. Цінність старовинних книг визначається ще й розкішшю, і рідкістю оригінальної палітурки (саф'янова, шкіряна та ін.), а також якістю паперу. Особливо цінується веленевий папір (з телячої шкіри). Ілюстрації, позначки авторів, екслібриси, вставки з дорогоцінних металів, наявність золотого обрізу та гравюр – все це значно збільшує вартість книги.
Необхідно враховувати і розкид цін на рідкісні видання, який може бути дуже значним. Особливо цінуються видання XVI ст. та більш ранні. Проте книжковому антикварному ринку притаманні такі самі тенденції, як і іншим видам антикваріату, нині він досить виснажений. Сьогодні на ньому присутні головним чином речі ХІХ-ХХ ст., а ось книги ХVІІІ ст. потрапляють у продаж вже значно рідше. Старовинні рукописні та ранньодруковані видання у наші дні на аукціонах майже не зустрічаються. До речі, ризик придбання підробки у цій сфері антикваріату мінімально знижено. Книжки, на відміну іншого виду антикваріату, підробляти й економічно невигідно. Найбільше, що можуть зробити шахраї, це поставити фальшивий бібліотечний штамп або вклеїти ксерокс кількох втрачених сторінок.
• Автор: Сергій Мінаков
• Джерело: Економічні Звістки